Panele podłogowe to doskonała alternatywa dla drewna naturalnego czy kamiennych posadzek. Dostępne są różne ich rodzaje (drewniane, laminowane, pokryte warstwą lakieru, melaminy albo oleju). Różnią się między sobą nie tylko ceną i wyglądem, ale przede wszystkim przeznaczeniem. Wybierając panele podłogowe do swojego domu, musimy dokładnie przeanalizować, jak będzie wyglądać ich przyszła eksploatacja, gdyż tylko w ten sposób będziemy mogli dopasować odpowiedni model do swoich potrzeb.

Gdzie można ułożyć panele podłogowe?

Panele podłogowe mogą być ułożone właściwie w każdym pomieszczeniu. Jest to uniwersalne rozwiązanie, należy jednak najpierw dobrze wybrać odpowiedni model paneli dostosowany do warunków panujących w danym wnętrzu. W miejscach często używanych przez domowników, gdzie podłoga jest narażona na częsty kontakt z podeszwami obuwia, warto zdecydować się na panele o wysokiej klasie ścieralności. Im wyższy będzie ten parametr, tym nasza podłoga będzie bardziej odporna na ścieranie, a tym samym trwalsza. Takie odporniejsze na ścieranie panele będą doskonałym wyborem do takich pomieszczeń jak: przedpokój, salon, kuchnia, jadalnia czy pokoje dziecięce, gdzie natężenie ruchu jest zazwyczaj duże. W tych miejscach podłoga jest zdecydowanie bardziej eksploatowana niż w innych częściach domu, więc powinna być twardsza. Panele o niższej klasie ścieralności można spokojnie położyć w sypialni, pokojach gościnnych, garderobie czy bibliotece domowej.

W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powinniśmy wybierać panele, które są specjalnie produkowane do takiego zastosowania. Podłoga w kuchni czy łazience jest narażona na dużą wilgotność i częsty kontakt z wodą, dlatego panele muszą być odporne na jej działanie. Rdzenie paneli odpornych na wodę są zrobione ze wzmocnionej i impregnowanej płyty HDF, dzięki czemu nie będą zmieniać swoich wymiarów pod wpływem wysokiej wilgotności powietrza. Ich krawędzie są odpowiednio zabezpieczone woskiem albo impregnatem, co powoduje, że doskonale radzą sobie w wilgotnym środowisku. Nigdy nie układajmy w kuchni czy łazience paneli, które nie są przeznaczone do takich pomieszczeń.